Aleksander Armon (Alek)Kestenbaum

 31.03.1941 - 05.06.1967
Najmłodszy syn ryckiego doktora Kestenbauma. Pierwsze trzy lata życia spędził w gettcie i w obozie na lotnisku w Dęblinie wraz z 90-cioma innymi dziećmi żydowskimi.Rodzina Kestenbaumów była przewieziona z Ryk do getta w Dęblinie,a następnie do obozu pracy przy lotnisku,gdzie dr Kestenbaum pracował jako lekarz a  jego żona  pracowała w obozowej kuchni.Małego Alka wspomina m.in Hadasa Eichenbrenner jak wkładał głowę między kolczaste druty, aby przyjrzeć się wracającym z pracy Żydom. Kiedy do Dęblina zbliżała się Armia Czerwona,Żydów załadowano do odkrytych wagonów towarowych i przez Skarżysko zawieziono  do Częstochowy.
 
 
Tak wspomina swoje pierwsze chwile w obozie w Częstochowie starszy brat Alka,Samuel:
W dwa dni później przyjechaliśmy do Częstochowy.Tu czekali na nas Ukraińcy z psami.Zaprowadzono nas pod karabinami na wielki plac za murem.Tu otoczyła nas zgraja żydowskich policjantów,którzy zaczęli bić bez litości kobiety i mężczyzn.Następnie zaczęła się selekcja.Mężczyźni i kobiety bez dzieci odprowadzano na jedna stronę,a nas na drugą.Byliśmy pewni,że idziemy na śmierć.Postanowiliśmy się trzymać i umrzeć razem.Ale nagle rozpychając tłumi bijąc na lewo i prawo pejczem doszedł do nas Werkszutclajter Bartelszlagier i zabrał mamusię i tatusia.Ja zostałem sam z siostrą i bratem.Okazało się,że nas nie rozstrzelają”.
Dzieci uratowano za duże pieniądze i drogie kamienie którymi przekupiono Bartelszlegera
Po wojnie Kestenbaumowie wrócili do Ryk,ale obawiając się o życie wyjechali do Łodzi.Alek z matką i siostrą wyemigrował do Izraela w 1950 roku.Po kilkuletnim pobycie w Tel-Avivie przeniósł się do kibucu Gan Szmuel(Ogród Szmuela).Po ukończeniu szkoły średniej był powołany do służby wojskowej.Służył pięć lat w wojskach lotniczych.Po ukończeniu służby wojskowej powrócił do kibucu i pracował jako ogrodnik.

Pierwszy dzień Wojny Sześciodniowej.Wczesnym rankiem 5 czerwca 1967 o godzinie 7.45 rano Izrael rozpoczął zmasowane uderzenie powietrzne na cele w Egipcie.W pierwszej fali nalotu 183 samoloty izraelskie zbombardowały 11 egipskich lotnisk.

Jedną z formacji izraelskich samolotów prowadził Alek Kestenbaum.W jego szyku lecieli również śp.Jacob Nevo,  Zvi Aumswif  i  Amiram Manor.Formacja wystartowała  o 07:19  Ich celem była baza "Kbrit".Izraelskie samoloty Dassault Super Mystère leciały nisko,aby uniknąć egipskich radarów.Zbomardowały pasy startowe oraz 8 do 10 samolotów na ziemi.W drodze powrotnej zestrzeliły jeszcze trzy samoloty transportowe Ił-14.Następnie przechwyciły dwa egipskie Migi-21.W czasie tej walki powietrznej zestrzeleni zostali:Aleksander Alek Kestenbaum i Manor Amiram.

W czasie przesłuchania po wylądowaniu w bazie,Jaakov Nevo zeznał,że około godziny 8.10 kiedy znajdowali się w odległości 20-25 mil na wschód od Kantara,widział samolot Alka Armona Kestenbauma zderzający się z nierównością terenu.

Po wojnie odnaleziono miejsce katastrofy Alka Armona Kestenbauma.W szczątkach samolotu nie znaleziono pilota.Nie stwierdzono też ani pożaru ani śladów katapultowania...

Comments