Aleksander Armon (Alek)Kestenbaum

 31.03.1941 - 05.06.1967
Najmłodszy syn ryckiego doktora Kestenbauma. Pierwsze trzy lata życia spędził w gettcie i w obozie na lotnisku w Dęblinie wraz z 90-cioma innymi dziećmi żydowskimi.Rodzina Kestenbaumów była przewieziona z Ryk do getta w Dęblinie,a następnie do obozu pracy przy lotnisku,gdzie dr Kestenbaum pracował jako lekarz a  jego żona  pracowała w obozowej kuchni.Małego Alka wspomina m.in Hadasa Eichenbrenner jak wkładał głowę między kolczaste druty, aby przyjrzeć się wracającym z pracy Żydom. Kiedy do Dęblina zbliżała się Armia Czerwona,Żydów załadowano do odkrytych wagonów towarowych i przez Skarżysko zawieziono  do Częstochowy.
 
 

Tak wspomina swoje pierwsze chwile w obozie w Częstochowie starszy brat Alka, Samuel:
W dwa dni później przyjechaliśmy do Częstochowy. Tu czekali na nas Ukraińcy
 z psami. Zaprowadzono nas pod karabinami na wielki plac za murem. Tu otoczyła nas zgraja żydowskich policjantów, którzy zaczęli bić bez litości kobiety i mężczyzn. Następnie zaczęła się selekcja. Mężczyźni i kobiety bez dzieci odprowadzano na jedna stronę, a nas na drugą. Byliśmy pewni, że idziemy na śmierć. Postanowilismy się trzymać i umrzeć razem. Ale nagle rozpychając tłumi bijąc na lewo i prawo pejczem doszedł do nas Werkszutclajter Bartelszlagier i zabrał mamusię i tatusia. Ja zostałem sam z siostrą i bratem. Okazało się, że nas nie rozstrzelają”.
Dzieci uratowano za duże pieniądze i drogie kamienie którymi przekupiono Bartelszlegera
Po wojnie Kestenbaumowie wrócili do Ryk, ale obawiając się o życie wyjechali do Łodzi. Alek z matką
 i siostrą wyemigrował do Izraela w 1950 roku. Po kilkuletnim pobycie w Tel-Avivie przeniósł się do kibucu Gan Szmuel (Ogród Szmuela). 
Po ukończeniu szkoły średniej był powołany do służby wojskowej. Służył pięć lat w wojskach lotniczych. Po ukończeniu służby wojskowej powrócił do kibucu i pracował jako ogrodnik.

Pierwszy dzień Wojny Sześciodniowej. Wczesnym rankiem 5 czerwca 1967 o godzinie 7.45 rano Izrael rozpoczął zmasowane uderzenie powietrzne na cele w Egipcie. W pierwszej fali nalotu 183 samoloty izraelskie zbombardowały 11 egipskich lotnisk.

Jedną z formacji izraelskich samolotów prowadził Alek KestenbaumW jego szyku lecieli również śp. Jacob Nevo,  Zvi Aumswif  i  Amiram Manor. Formacja wystartowała  o 07:19  Ich celem była baza "Kbrit". Izraelskie samoloty Dassault Super Mystère leciały nisko, aby uniknąć egipskich radarów. Zbomardowały pasy startowe oraz 8 do 10 samolotów na ziemi. W drodze powrotnej zestrzeliły jeszcze trzy samoloty transportowe Ił-14. Następnie przechwyciły dwa egipskie Migi-21.W czasie tej walki powietrznej zestrzeleni zostali: Aleksander Alek Kestenbaum i Manor Amiram.

W czasie przesłuchania po wylądowaniu w bazie, Jaakov Nevo zeznał, że około godziny 8.10 kiedy znajdowali się w odległości 20-25 mil na wschód od Kantara, widział samolot Alka Armona Kestenbauma zderzający się z nierównością terenu.

Po wojnie odnaleziono miejsce katastrofy Alka Armona Kestenbauma. W szczątkach samolotu nie znaleziono pilota. Nie stwierdzono też ani pożaru ani śladów katapultowania...

Comments