sierż.pilot Maksymilian Kowalewski "Maks"

 
.    St.sierż. Maksymilian KOWALEWSKI 


    St.sierż KOWALEWSKI Maksymilian zwany Maksem jest tylko pośrednio związany z Rykami. Był  lotnikiem  I Wielkopolskiej Eskadry Polnej, która powstała na lotnisku Ławica w Poznaniu w 1919 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. w składzie eskadr wywiadowczych. Później był pilotem-instruktorem w dęblińskiej CWL.
    W tym okresie poznał  wielu mieszkańców Ryk zatrudnionych na lotnisku. Jednym z jego wielu dobrych kolegów był ryczanin p. Kazimierz  OWCZARSKI. Z tego tytułu Maks często odwiedzał Ryki, przeważnie uczestnicząc w zabawach tanecznych, organizowanych w pałacu Marchwickich. Raz się nawet zdarzyło, że strzelał z pistoletu na wiwat.

     Jego dalsze losy były tragiczne. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. był szefem pilotów 36 Eskadry Obserwacyjnej lotnictwa armii „Poznań”. Kiedy eskadra stacjonowała na lotnisku w Gwiazdowie w dniu 2. IX. 1939 r. dowodził patrolem, który natknął się na niemieckich dywersantów montujących w stodole ckm. Wydał rozkaz strzelania do uciekających Niemców, w wyniku czego jeden z nich został postrzelony. Po powrocie z frontu do Poznania, rozpoznany został przez volksdeutscha ze Swarzędza i skazany przez niemiecki sąd na karę śmierci. Został  rozstrzelany 26.IV.1941 r. wraz z pozostałymi żołnierzami patrolu** 

 


 

Serdeczne dziękuje p.Renacie Bidańskiej (Owczarskiej)  za udostępnienie zdjęcia.

 ** Hubert Kazimierz Kujawa KSIĘGA LOTNIKÓW POLSKICH POLEGŁYCH, ZMARŁYCH I ZAGINIONYCH W LATACH 1939 - 1946

Comments