Por.pil.Śliwiński,mjr.pil.Skalski,por.Wacław Kuchnio.....


    Urodzony w Wilnie por. pilot Władysław Śliwiński i as myśliwski mjr.pil. Stanisław Skalski z Rykami właściwie nie mieli nic wspólnego. Chociaż...

Władysław  Śliwiński pilot Dywizjonu 303 i autor zestrzelenia dwusetnego samolotu nieprzyjaciela powrócił do ojczyzny w 1947 roku.
3 czerwca 1948 roku Śliwiński został aresztowany przez służby bezpieczeństwa jako podejrzany o szpiegostwo dla angielskiego wywiadu. Przed sądem zeznał, że istotnie dostarczał do Anglii informacje o Ludowym Wojsku Polskim, Armii Czerwonej, stanie dróg, mostów, kolei itp.Do współpracy udało mu się wcześniej zwerbować byłych żołnierzy „Orlika” a mieszkających wtedy w Warszawie: Wacława Kuchnia „Spokojnego” i Tadeusza Osińskiego „Teka”.
4 czerwca 1948 roku aresztowano asa myśliwskiego Stanisława Skalskiego. Oskarżono go o współpracę szpiegowską w siatce ze Śliwińskim i oczywiście „Spokojnym”.
8 czerwca 1948 na Placu Mirowskim w Warszawie, w domu otoczonym przez UB.MO i KBW popełnił samobójstwo przyjaciel i najbliższy oficer „Orlika” por.Wacław Kuchnio „Spokojny” z Ryk. 
     Podczas przedłużanego aresztu tymczasowego były stosowane wobec Stanisława Skalskiego szczególne metody śledcze:
Było ich czterech czy pięciu. Był Humer, Serkowski – prawa ręka Różańskiego, Midro-oficer śledczy i ”Poniatowski” (...) Bili mnie różnymi pałkami. Po nerkach, nogach, w górę w dół. Krew się lała.”
„Sądził mnie mjr Widaj. Do niczego w śledztwie, jak i na rozprawie się nie przyznałem. Jedyny świadek, jakiego wezwano - Władysław Śliwiński - też zaprzeczył, abym przekazywał mu jakieś wiadomości lub orientował się w jego szpiegowskiej działalności...".
Mimo to Widaj zawyrokował: "Sąd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uznaje Stanisława Skalskiego, byłego majora WP, za winnego działalności szpiegowskiej na rzecz Anglii i St. Zjednoczonych i za to skazuje go na - karę śmierci...".*

W wolnej Polsce, Instytut Pamięci Narodowej chciał postawić przed sądem sędziego, ale okazało się, że mjr Widaj jest..... chory.Może chrypka?

A więc jednak Śliwiński, Skalski, Kuchnio i ożeniony w Rykach brutalny ubek.... 
* Katarzyna Ochabska "Stanisław Skalski".str192.
Comments