Moje miasto Ryki‎ > ‎Galeria‎ > ‎Ludzie‎ > ‎

Adam Zygmunt OCHNIO

.

OCHNIO Adam Zygmunt ur.1911 w Trojanowie.Syn Antoniego i Marianny z BANASZKÓW. W 1916 roku rodzina znalazła się w Tambowie ,na południe od Moskwy.Pracujący w fabryce zbrojeniowej ojciec zginął w wypadku.W roku 1922 rodzina  OCHNIÓW wróciła do swojego domu przy ulicy Objazdowej w Rykach.Od najwcześniejszych lat Adam Zygmunt wykazywał nieprzeciętne zdolności artystyczne.Ciężkie warunki materialne nie pozwalały jednak na rozwój jego talentu.Dopiero miejscowy ksiądz proboszcz  Stanisław JOSZT zajął się jego edukacją i wysyłał go do Warszawy.W latach 1926-1936 kończył  kolejno szkołę średnią oraz studia na wydziale sztuk dekoracyjnych Akademii Sztuk Pięknych.W tym czasie dużo podróżował po Europie.Poznał doskonale języki angielski,włoski,hiszpański i rosyjski.Osiągnął sukcesy artystyczne.Jest m in.autorem fresek w kościele parafialnym w Woli Gułowskiej.

Skończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Zambrowie.Jako podchorąży piechoty brał udział w wojnie obronnej 1939 roku.Po 17 września 1939 dostał się do niewoli bolszewickiej.

Palestyna 1942
 


Wraz z 2 Korpusem gen.Andersa w stopniu porucznika w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich brał udział w walkach o Tobruk gdzie został ranny.W składzie 3 Dywizji Strzelców Karpackich uczestniczył w bitwie o Monte Cassino w której zostaje ranny.Brał także udział w walkach o Ankonę i Bolonię.
Zdemobilizowany w stopniu porucznika przebywał jakiś czas w Anglii a następnie wrócił do Włoch,gdzie w roku 1947 roku skończy architekturę na Politechnice w Mediolanie.
W 1948 roku zawarł związek małżeński i wyemigrował do Argentyny.W Buenos Aires  próbował różnych zajęć.Na początku lat 50-tych współpracował jako  kooperant przy produkcji  pierwszych telewizorów w Argentynie.Chociaż osiągnął sukces zawodowy mocno przeżywał brak kontaktu z rodziną w Polsce.Zmarł w 1978 roku w Buenos Aires.
 
Mediolan 1946
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Serdecznie dziękuje moim dawnym sąsiadom:Basi,Marysi i Jurkowi PIOTROWSKIEMU za udostępnienie zdjęć i informacji.AC
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Comments