Moje miasto Ryki‎ > ‎Galeria‎ > ‎Miejsca‎ > ‎

Stary kościół św. Jakuba

 

Najwięcej informacji o kościele Św.Jakuba Apostoła znajdziemy w pracy Krystiana Pielachy

"Dzieje Parafii w Rykach" (Ryki 2008):

Budowa murowanego kościoła pod wezwaniem św.Jakuba Apostoła została zakończona w 1757 roku.Po 50 latach był w takim złym stanie,że został w 1823 roku kompletnie odnowiony.Przy kościele istniała również dzwonnica.Ostatnia,wybudowana w roku 1859 przetrwała aż do roku 1935,kiedy to ze względów bezpieczeństwa została rozebrana.Ta ostatnia dzwonnica nazywana była przez młodzież "kasynem" a to dlatego,że chodzono tam grać w karty i palić papierosy....


Kościół otoczony był wysokim murem.Za murem widoczny dach kościoła i pozostałości wieżyczki.
Na zdjęciu przed Jezusem Frasobliwym pracownicy Spółdzielni:p.Miłoszowa,Kamińska,Pudłowa i Szczepaniakowa
W 1931 roku burza zerwała dach z kościoła,którego już nigdy nie odbudowano.Zdecydowano kościół rozebrać,rozdając czy rozsprzedając a nawet "wypożyczając" tysiące uzyskanych cegieł.Przy rozbiórce starego kościoła zatrudniano bezrobotnych lub np. żony przebywających w niewoli,które miały kłopoty finansowe.

Najwięcej cegły,według zródeł cytowanych przez Krystiana PIELACHĘ  "wypożyczono" Gminie Ryki,która zobowiązała się oddać ją po wojnie.Jak się okazało,"wypożyczono" cegłę na wieczne oddanie!Jeszcze w roku 1969 ksiądz prałat PIOTROWSKI,upominał się o zwrot cegieł.A Rada Narodowa oddaliła prośbę,ze względu na "przedawnienie sprawy".