Moje miasto Ryki‎ > ‎Galeria‎ > ‎Miejsca‎ > ‎

Stary kościół św. Jakuba

  Budowa kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła została zakończona w 1757 roku. Po 50 latach był w takim złym stanie, że został w 1823 roku kompletnie odnowiony. Przy kościele istniała również dzwonnica. Ostatnia, wybudowana w roku 1859 przetrwała aż do roku 1935,kiedy to ze względów bezpieczeństwa została rozebrana. Ta ostatnia dzwonnica nazywana była przez młodzież "kasynem" a to dlatego, że chodzono tam grać w karty i palić papierosy....


                               

            Kościół otoczony był wysokim murem. Za murem widoczny dach kościoła i pozostałości wieżyczki.
 Na zdjęciu przed Jezusem Frasobliwym pracownicy Spółdzielni: p. MIŁOSZOWA,KAMIŃSKA,PUDŁOWA i SZCZEPANIAKOWA.

    W 1931 roku burza zerwała dach z kościoła, którego już nigdy nie odbudowano. Zdecydowano kościół rozebrać, rozdając, sprzedając a nawet "wypożyczając" tysiące uzyskanych cegieł. Przy rozbiórce starego kościoła zatrudniano bezrobotnych lub np. żony przebywających w niewoli żołnierzy, które miały kłopoty finansowe.

    Najwięcej cegły, według zródeł cytowanych przez Krystiana PIELACHĘ  "wypożyczono" Gminie Ryki, która zobowiązała się oddać ją po wojnie. Jak się okazało, "wypożyczono" cegłę na wieczne oddanie! Jeszcze w roku 1969 ksiądz prałat PIOTROWSKI, upominał się o zwrot cegieł. A Rada Narodowa oddaliła prośbę, ze względu na "przedawnienie sprawy".

 
                                                        ************** 
  Więcej informacji o kościele Św. Jakuba Apostoła znajdziemy w pracy Krystiana PIELACHY 
 "Dzieje Parafii w Rykach (Ryki 2008)