Historyczne ciekawostki

Przeglądając stare zdjęcia, zwróćmy uwagę, że kiedyś najbardziej popularna była fotografia portretowaczy okolicznościowa. Możliwe, że było to ówczesne zafascynowanie możliwością uwieczniania  naszych bliskich. A my, których interesuje historia  miejsc, potrzebowalibyśmy dzisiaj więcej zdjęć ze starymi widokami miasta. Co teraz robimy. Wyciągamy z tła szczegóły, identyfikujemy krajobraz... tak jak ja teraz...

Kiedy powiększymy to zdjęcie, zobaczymy kilka ciekawych szczegółów. Zaczynając od lewej strony: mały (był zielony) kiosk, który stał przy wejściu do parku od czasów przedwojennych. W nim sprzedawał gazety p. KONDRATOWICZ, który miał wcześniej mały sklepik w Wilczance, gdzie skupował zioła. Później w kiosku sprzedawał gazetyp. PIECYK. Po nim sprzedawała tam słodycze niewidoma pani, która poznawała cukierki odmierzając długość ich pudełka różańcem. Następnie używało kiosk jeszcze kilku sprzedawców lodów.Wreszcie kiosk rozebrano. 

                      Na zdjęciu trzech młodych ludzi: Romuald "Aldek" CIEŚLA, Gienio JEŻEWSKI I BLIZNIAK.

Po drugiej stronie ulicy widzimy pierwszy kiosk "Ruchu" w Rykach, w którym pracowała
 p. Wójcikowa, a do którego w niedzielę ustawiały się bardzo długie kolejki po gazety. Czekaliśmy na autobus z gazetami z Warszawy a potem pomagaliśmy przenosić przez ulicę paczki do kiosku. Pani Wójcikowa z nieodłącznym papierosem, przecinała wielkimi nożyczkami sznurki paczek z pachnącymi drukiem gazetami.
Widać jest także i sam autobus fiat, który wyglądał dla nas dziwnie, bo miał kierownicę po prawej stronie (wtedy we Włoszech był jeszcze ruch lewostronny). A za autobusem, w miejscu dzisiejszego SAM-u, widać jest drewniany płot, na którym nalepiano plakaty o mających się odbyć meczach piłki nożnej. Plakaty wypisywał i malował nasz miejscowy artysta p. Janczewski.

No właśnie. Niby na zdjęciu tylko trzech młodzieńców ale ile ciekawości w tle...


A to zdjęcie chcę pokazać tylko dla jednego, prawie że niezauważalnego szczegółu.

Po lewej stronie drzewa widać pochylony pionowy pień starego drewnianego krzyża. Pamiętam, że był dwuramienny: górna poprzeczka była krótsza od środkowej.
A krzyże dwuramienne - krzyże 
św. Benedykta (lub karawaki) popularne były w Polsce jeszcze na początku XX wieku jako krzyże choleryczne, chroniące przed zarazą.A po prawej stronie drzewa widać wejście do knajpki p. OSTAŁOWSKIEJ...


Podstrony (1): Przed kościołem
Comments