Wybory wójta w Rykach 19.08.1928„Ryki miały wybory na wójta w dniu 19 sierpnia. Wybory na godzinę dziewiątą przez władze były wyznaczone, chociaż niektóre wioski są odległe o kilkanaście kilometrów. Nic więc dziwnego, że na wybory przyszła tylko garstka gospodarzy. Żydzi natomiast stawili się licznie. Wynik głosowania okazał się fatalny ponieważ największą ilość głosów otrzymał Osiński Marjan, miejscowy nauczyciel, znany bezwyznaniowiec i socialista(?). Po wyborach okazało się, że Osiński był kandydatem żydowskim bo jak sami żydzi mówią, dwukrotnie konferowali i prowadzili układy z rabinem. Toteż słusznie żydzi triumfują albowiem będą mieli „swego“ w urzędzie“.

   

Rok szkolny 1926.Marian OSIŃSKI (z laską) a po jego prawej stronie Marian KRÓLIKOWSKI    Marian OSIŃSKI (1898-1943), patron ryckiej Szkoły Podstawowej, to bardzo zasłużona ale i kontrowersyjna postać przedwojennych Ryk. Na pewno zasłużył sobie na jakieś szersze opracowanie biograficzne. Był kierownikiem szkoły powszechnej od roku 1925 do 1926. Podobno z jego inicjatywy zbudowano szkołę murowaną na ulicy Szkolnej.

    Trzy razy był wybierany na wójta Ryk , ale nigdy nie pełnił tej funkcji ze względu na swoje lewicowe poglądy. Jego kandydatura nie była akceptowana przez wojewodę. Zginął zamordowany wraz z żoną, córką i synem przez ukraińskich nacjonalistów w województwie poleskim, dokąd w roku 1932 został przeniesiony służbowo.

Comments