Żydowskie Ryki

W czwartek, siódmego maja 1942 wyprowadzono 
70 procent mieszkańców Ryk na stację kolejową w Dęblinie a następnie zgładzono w różnych obozach śmierci. Przestała istnieć liczna rycka gmina żydowska a pamięć o tej większości naszych współobywateli zginęła razem z nimi.
Rozwiała się z dymem krematoriów.

 Nikt nigdy w Rykach nie upamiętnił ani jednym słowem obecności trzech tysiący istot ludzkich. Nie mówiono, nie pisano. Nie chciano! Podobnie jak w całym naszym kraju był to temat tabu.

W roku 2005 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ryk zorganizowano pierwsze Otwarte Spotkanie z Kulturą Żydowską. Po raz pierwszy, po 60-ciu latach mieszkancy Ryk mieli możliwość spotkać się tamtym światem.Bo w ostatnich latach zauważa się wielkie zainteresowanie dziejami Żydów polskich. Powstało wiele stron internetowych na temat.Ja sam interesuję się ryckimi Żydami już kilka ładnych lat. Udało mi się zgromadzić wiele ciekawych materiałów, relacji, zdjęć. Od kilku lat jako wolontariusz i fundator, tłumaczę dla amerykańskiej organizacji JewishGen żydowskie Księgi Pamięci Dęblina, Garwolina, Żelechowa i Ryk... bo wiem, że są młodzi ludzie, których temat interesuje, którzy myślą już inaczej.Na konferencji International Association of Jewish Genealogical Societies (Międzynarodowego Związku Żydowskich Towarzystw Genealogicznych) w Las Vegas w 2005 roku dostrzeżono i Ryki.

Organizacja  JewishGen, istnieje od 1986 roku. Strony internetowe tej niezyskowej organizacji mają już miliony czytelników. Według statystyk najczęściej odwiedzają strony JewishGen poświęcone Dęblinowi, Garwolinowi, Rykom i Żelechowowi, goście  z Polski. Następne miejsca zajmują czytelnicy z USA, Izraela, Kolumbii.

Aktualności
Trochę historii                                                    

Trochę wspomnień                         
Rodziny Zydowskie w Rykach
Żydzi z Ryk na świecie
Księga Pamięci Ryk
Galeria
Mapy i plany
Linki


Yad Vashem,Jerozolima