Żydowskie Ryki‎ > ‎Galeria‎ > ‎

Rodzina Ekhajzer

 

Dawid Ekhajzer prawdopodobnie pochodził z Dęblina a jego żona
z Warszawy. Chana Ekhajzer była akuszerką dla kobiet żydowskich.Mieszkali naprzeciwko starej stacji benzynowej w domu pp.Gośniaków,w którym po wojnie zamieszkała rodzina Pieńkoszów.

Dawid Ekhajzer aktywny działacz w gminie żydowskiej był między innymi członkiem zarządu Żydowskiego Związku Kulturalnego “Kultura”.Związek,który miał za zadanie uświadamianie i podnoszenie poziomu kulturalnego swoich członków, był zarejestrowany jeszcze przez okupacyjne władze rosyjskie.Po zakończeniu  wojny,związek posiadający 60 członków,postanowiono ponownie zarejestrować,ale po perypetiach z nowymi polskimi władzami to się nie udało a to z powodu jak ustalono:"założyciele tego związku sympatyzowali z bolszewikami i utrzymywali z nimi kontakt.."

 
 
 
Mania z żona i córka notariusza Karasińskiego i p.Tadeuszem Kasprzykiem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z rodziny Ekhajzerów okupację przeżyła jedynie córka Maria znana w Rykach jako „Mania”.Chana Ekhajzer zginęła w Sobiborze w 1942 roku  a Dawid w Treblince w 1942 roku.

Maria po wojnie zamieszkała w Łodzi a w 1967 roku wyemigrowała do Izraela.Według Bractwa Pogrzebowego w Ramat-Gan,Mania zmarła w domu starców w Ramat-efal w 2003 roku.

 

Comments