Z okolic Ryk‎ > ‎

Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie pochodzących z okolic Ryk

Kiedyś udało mi się zdobyć (wtedy książki "się zdobywało”) wydaną w Londynie w 1952 roku publikacjęWykaz poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie w latach 1939-1946.
Przez kilka dni wyszukiwałem z blisko 16 tysięcy nazwisk, żołnierzy pochodzących z naszych okolic. Dzisiaj, po ponad 60 latach od wydania tej książki wiemy już prawie wszystko o stratach żołnierskich w czasie ostatniej wojny. A wtedy jeszcze apelowano:
„ do czytelników i ich przyjaciół,aby zgłaszali brakujące nazwiska,braki w danych,względnie omyłki dotyczące poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na obczyźnie w okresie 1939-1946.Dane te w formie wiarygodnych zeznań świadków lub dokumentów uprasza się przesyłać do:Urzędu Naczelnego Kapelana w Londynie(4,Devonia Road.London N1)
Z przedmowy gen.Andersa:
„Sumienne a jednocześnie przejrzyste opracowanie,zawarte w tej książce,mówi jedynie o nazwiskach żołnierzy poległych i zmarłych w Polskich Siłach Zbrojnych,które walczyły na obczyźnie.Ze zrozumiałych względów niedostepne są wciąż dokładne dane naszych wielkich i tragicznych strat żołnierskich na terenie Sowietów i w Polsce podczas ostatniej wojny.(-)Praca niniejsza będzie ważną podstawą dla przyszłych badań historyków.którzy będą mogli w pełni ocenić wielkie znaczenie istnienia i działań Polskich Sił zbrojnych podczas 2-ej wojny światowej”.

Sam. Brygada Strzelców Karpackich 1941-1942r.
st.strz.JankowskiWładysław14.2.1911Gołąb pow: Puławy15.12.1941Tobruk Libji
sierż.KUROWSKIPiotr18.01.1897 os.Stężyca p.Garwolin14.5.1941Ramleh Palestyna
strz.ARASZKIEWICZWładysław27.6.1902Franciszków p.Garwolin16.4.1943Leysin.Valais Szwajcaria
strz.FIUKJózef12.2.1907Sewerynówka p.Puławy31.7.1942Tessin Szwajcaria
1 Dywizja Pancerna 1943-1946r.
chor.MICHAŁOWSKI Józef1.1.1900 Puławy11.6.1945Bruksela,Belgia
Brygada Spadochronowa 1941-1944r.
kapr.PIWOWARCZYKJan1.1.1920Dęblin9.7.1944Newark W.Brytania
strz.ZALEWSKITadeusz15.10.1921Zalesie p.Łuków22.9.1944Driel Holandia
Armia Polska pod dowództwem  gen.Andersa w ZSRR 1941-1942r.
strz.BARAN  Bolesław1908Jaźwiny p.Garwolin5.8.1942Kermine
strz.BUREKStanisław3.9.1904Wola Starogrodzka p.Garwolin25.3.1942Guzar
strz.DYKOPaweł3.4.1912Karczmiska p. Puławy31.7.1942Kenimech
GRZYBStanisław23.9.1903Stara Huta p.Łuków16.3.1942Dzalal-Abad
strz.KAPUSTALudwik1902Krzanów p.Garwolin30.7.1942Szachrisiabs
kan.KOTFeliks21.8.1908Krzywda p.Łuków18.8.1942Aszchabad
strz.MALINOWSKIPiotr29.06.1895  Godzisz p.Garwolin17.3.1942Narpaj
sierż.MARCINIAK Andrzej1897Podwierzbie p.Garwolin12.5.1942Kermine
plut.MICHAŁOWSKI Jan   17.4.1901Zosin p.Puławy30.3.1942Czokpak(?)
stan.OKRZESIAK11.02.1897  Elżbietów p.Garwolin19.03/04.1942Kermine
strz.OWCZARCZYKPiotr1907Wólka Ostrożeńska p.Garwolin1.8.1942Guzar
strz.PAWŁOWICZZbigniew28.8.1922Wólka Sobieszyńska p.Garwolin21.3.1942Margielan
plut.PYTHenryk18.10.1900Irena p.Puławy12.7.1942Kenimech
strz.SIEDLECKIBronisław5.3.1907Puławy20.5.1342Szachrisiabs
szer.   SZKWAREKHenryk5.2.1922Wolica p.Puławy9.3.1942Czokpak
Baza Ewakuacyjna w Iranie 1942r.
szer.POLAKJan26.1.1997Puławy29.8.1942Pahlevi ,Iran
st.strz.STĘPIEŃJózef19.3.1902Wilga p.Garwolin1.11.1942Teheran, Iran
plut.ZIELIŃSKIJózef31.01.1896 Siwałka p.Puławy27.1.1943Teheran, Iran
II Korpus .Środkowy wschód-Włochy-Wielka Brytania 1942-1946r.
kprADAMCZYKBolesław20.1.1912Skoków p.Puławy17.5.1944Monte Cassino
por.BEDNARCZYKBronisław31.1.1901Jagodne p.Łuków28.8.1944Casamassima Włochy
strz.CIĘCIARABolesław15.4.1904Puławy31.5.1944Monte Cassino
CIOSEKBolesław7.4.1914Ależbieta p.Puławy22.5.1944Monte Cassino
kanCZARNASJan17.12.1920Śniadówka-Baranów24.12.1943Tel-el-Kebir.Egipt
kapr.ĆMIELWładysław19.7.1915Borucicha p.Garwolin12.5.1944Monte Cassino
uł.DZIADOSZMieczysław18.10.1919Garwolin29.5.1944Bologna
plut.JĘDRAKJan9.1.1915Puławy17.5.1944Monte Cassino
kapr.KAŁDUNEKJózef27.9.1913Obliźniak p.Puławy17.5.1944Monte Cassino
st.strz.KAMIŃSKIWładysław 19.3.1911Czołna p.Puławy26.8.1944Loreto Włochy
st.strz.KOWALCZYKMieczysław  18.9.1914Huta Garwolińska12.8.1943Khanaqin.Irak
strz.MIKUSEKPiotr20.3.1927Zelechów p.Garwolin9.4.1945Bologna
plut.MUSIATOWICZJózef24.3.1908Klementowice p.Puławy15.5.1944Tel-el-Kebir.Egipt
strz.NIEZGODABolesław13.9.1919Karczmiska p.Puławy17.5.1944Monte Cassino
plut.PADUCHJan05.10.1899 Anielcin p.Puławy15.7.1946Bologna
bomb.POLAKZygmunt17.4.1920Sielce p.Puławy12.5.1944Monte Cassino
pporPOPIOŁEK Zygmunt6.1.1912Puławy11.7.1946Bologna
strz.PRACZJan18.6.1914Kobusy p.Garwolin25.9.1944Casamassima Włochy
plut.SUCHECKIJózef1897Garwolin18.7.1943Khanaquin.Irak
kapr.WIELGOMASZStanisław22.5.1900 Paprotnia p.Garwolin20.7.1944Loreto,Włochy
strz.WNUKIgnacy30.6.1904Zajezierze p.Puławy15.1.1943Khanaquin.Irak
strz.ZYLBERMANStymcha25.5.1921Markuszów p.Puławy27.8.1943Tripoli.Syria
Jednostki Wojska na Środkowym Wschodzie 1944-1946
st.strz.KASPRZAKStanisław24.04.1896 Sobienie Kielczowskie p.Garwolin29.8.1945Tel-el-Kebir.Egipt
kpt.PILECKIBolesław17.11.1894 Łukowiec p.Garwolin15.8.1945Konstantynopol.Turcja
Marynarka
b.mat.DMOCHOWSKIKazimierz15.1.1905Puławy4.5.1940ORP Grom
b.mat.PIECHOTATeofil18.4.1915Zwoleń p.Kozienice8.6.1940ORP Orzeł
mar.PISKAŁAStefan14.08.Dęblin5.9.1945Brookwood.Wlk.Brytania
Lotnictwo
szer.CEBULAEdward5.3.1916Dęblin16.11.1940Warwick.Wlk.Brytania
sierż.CHABROWSKIStanisław29.5.1915Ryki pow.Garwolin23.5.1944?
ppor.DOMAŃSKI Ludwik30.8.1913Stężyca p.Garwolin5/6.08.1942Lorient.Francja
plut.DOMAŃSKI Stanisław1.11.1911Garwolin3.7.1944?
plut.pilDUŃSKIZygmunt27.3.1921Wąwolnica p.Puławy6.1.1944Brindisi.Włochy
sierż.GĄGAŁAEdward15.9.1915Ułęż18/19.01.1945Brindisi.Włochy
kapr.GĄSIORBolesław23.5.1922Świeciechów p.Puławy20.2.1943?
kpt.obsJAKUBOWSKIFranciszek17.6.1910Dęblin26.3.1942Bergen-Op-Zoom.Holandia
por.obs.LESISZEdward30.02.1911 Nadwiślanka p.Puławy3/4.02.1943Oostermeer.Fiesland.Holandia
szer.SADURSKIZygmunt24.4.1921Baranów p.Puławy6.2.1942Newark Wlk.Brytania
kapr.JAWOSZEKStanisław13.11.1919Wola Gułowska p.Łuków25/24.06.1943?
sierż.pilJOŃSKIEdward22.1.1916Mierzwiączka p.Puławy12/13.07.1943Langannerie.Francja
por.pilMICHRyszard3.4.1919Blizocin p.Łuków20.6.1940Blida.Afryka
sierż.NOSOWSKIStanisław1.9.1918Ryki p.Garwolin8.5.1946Sheffield .Wlk.Brytania
plut.pil.PERKOWSKI Zbigniew29.8.1914Brzeziny p.Garwolin4.2.1941Nuneaton Wlk.Brytania
ppor.pil.PIETRASIAKAdolf17.11.1916Kośmin p.Puławy29.11.1943w morzu
sierżPIŁATStefan24.11.1918Karczmiska p.Puławy3.7.1943?
por.SIWEKWładysław 21.3.1916Wola Zadybska21.4.1941Yatesbury Wlk.Brytania
plut.WALCZYKMieczysław 9.3.1921Rybitwy p.Puławy2.9.1944Budapeszt Węgry
kapr.ŻMUDAAdam4.4.1918Borowa p.Puławy14.4.1943Newark Wlk.Brytania
Polska Wojskowa Służba Kobiet
Junaczki
MACIĄŻEKJanina26.1.1927Nałęczów p.Puławy19.6.1942Guzar.ZSRR
Junacy
KUŚMIERSKIWładysława 17.1.1925Maciejowice p.GarwolinTel-El-Ebir.Egipt
Lista B Żołnierze  wywiezieni po kampani wrzesniowej 1939 do ZSRR i tam zaginieni
strz.KRUCZEKMichałlat 42 Folwark Dąbrowa p.Łuków 07.1941Starobielsk
strz.PAWŁOWSKILAT 25-27? DęblinVII.41Skwira .ZSRR